Α' ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Κοζάνης - ΑΜΣ Γαλατινής 3-1 | φωτο - βίντεο

Το τρία στα τρία έκανε ο Μακεδονικός Κοζάνης κόντρα στην δυνατή  Γαλατινή.
Οι ποδοσφαιριστές του Τάκη Καραθανάση πήραν δίκαια τη νίκη με σκορ 3-1.
Μέτριο ποιοτικά το α'  ημίχρονο σ’  ένα κακό αγωνιστικό χώρο που στάθηκε ανασταλτικός παράγοντας στο να παιχτεί ποδόσφαιρο.

Οι δύο ομάδες αδιάφορες βαθμολογικά  ήθελαν αλλά δε μπορούσαν με το 0-0 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου.
Στο β' μέρος  Μακεδονικός και Γαλατινή ανέβασαν την απόδοση τους και παρουσίασαν καλύτερη εικόνα
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με δύο γκολ του Λέκκα στο 51' και στο 71' για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι στο 87' με τον Τσιαούση. Το τελικό 3-1 έγινε στο 93' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπάκανου.

Το φιλμ του αγώνα
Στο 14' σουτ Ευθυμιάδη άουτ
Στο 29' ωραία προσπάθεια και σουτ του Ντουρμίσι μπλοκάρει ο Πάντος.
Στο 33' σουτ Ευθυμιάδη άουτ
Στο 45' σουτ Ντουρμίσι άουτ.
Στο 51' καλό χτυπημένο χτύπημα κόρνερ από τον Σέχι κεφαλιά Λέκκα η μπάλα θα φύγει από τα χέρια του Μακρή και θα καταλήξει στα δίχτυα για το 1-0.
Στο 53' κάθετη Λέκκα στον Σέχι που δεν προλαβαίνει να πλασάρει τον Μακρή
Στο 57' Ντουρμίσι μέσα στην περιοχή σουτ, κόντρα, κόρνερ.
Στο 58' κόρνερ Τακίδη με υπερένταση διώχνει σε νέο κόρνερ ο Πάντος.
Στο 62' σουτ Ντουρμίσι άουτ.
Στο 71' βαθιά μπαλιά του Μπάκανου στον Λέκκα που με διαγώνιο γυριστό σουτ θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.
Στο 73' δυνατό σουτ Κοτρότσιου λίγο έξω
Στο 82' φάουλ Γκέτσιου διώχνει ο Πάντος, η μπάλα στον Ρούσση, σουτ άουτ
Στο 83' φάουλ Κυπίρτογλου , κεφαλιά Μπάκανου άουτ.
Στο 85' ωραία σέντρα Γεωργιάδη, δυνατή κεφαλιά Λέκκα η μπάλα  τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 87' ο Αλεξίου στην αντεπίθεση , θα δώσει στον Τσιαούση που με κοντινό πλασέ θα μειώσει σε 2-1.
Στο 93' αντεπίθεση του Μακεδονικού με τον Σέχι , θα βγάλει από πλάγια τη σέντρα , η μπάλα θα βρει το χέρι αμυντικού και ο κύριος Κουτσώνας θα δείξει την άσπρη βούλα.
Το πέναλτι εκτελεί εύστοχα ο Μπάκανος και γράφει το τελικό 3-1.

Μακεδονικός Κοζάνης (Καραθανάσης): Πάντος, Δημητριάδης, Γεωργιάδης, Θωμαΐδης, Αργυρόπουλος (71' Παπαδημητρίου), Ευθυμιάδης (60' Μπάκανος), Τρομπούκης, Leka, Σέχι, Μουρατίδης, Κυπίρτογλου.

ΑΜΣ Γαλατινής (Σαμαράς):  Μακρής, Κοτρότσιος Ι, Ζερβανταρίδης,Κουτσώνας (59'Τσιαούσης),Γκόλιας,Σαρημπαλάς(75'Κοτρότσιος Γ),Πάτρας (56' Ρούσσης),Τακίδης (64' Βουρονίκος), Ντουρμίσι, Αλεξίου, Γκέτσιος.

Διαιτητής: Κουτσώνας

Βοηθοί: Τζιαμπάζης, Βογδόπουλος