Β' φάση κυπέλλου ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Κοζάνης - ΑΕ Ποντίων 6-7 (1-1 κ.α. και παράταση, 5-6 πεν) |φωτο - βίντεο

Πρόκριση θρίλερ της ΑΕΠ. Στα πέναλτι λύγισε ο σκληροτράχηλος Μακεδονικός Κοζάνης

Πρόκριση θρίλερ   για τους "8" του κυπέλλου ΕΠΣ Κοζάνης πήρε η ΑΕΠ Ποντίων με αντίπαλο την ομάδα του Μακεδονικού Κοζάνης.
Οι Πόντιοι πήραν τη νίκη στα πέναλτι 5-6 ( , κ.α  και παράταση 1-1,  τελικό σκορ 6-7 )
Στην κανονική  του  διάρκεια ο αγώνας έληξε  με το  σκορ στο 1-1 .
Η ΑΕΠ προηγήθηκε  0-1 στο 31' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τσικόπουλου Σάκη   με τον Μακεδονικό που έπαιξε σαν ίσος προς ίσο την ΑΕΠ  να ισοφαρίζει 1-1 στο 70'  με σουτ βολίδα του Νίκου Ζηνόβιου .
Το παιχνίδι παρά τις ευκαιρίες για γκολ  που παρουσιάστηκαν  και στις δύο ομάδες  κατά την κανονική διάρκεια   του παιχνιδιού( με Λέκκα για Μακεδονικό ,με Πάλλα για ΑΕΠ) αλλά και στην παράταση  ( δύο τετ - α τετ με Ματούλα για Μακεδονικό και ε μια κεφαλιά του Αμαραντίδη για ΑΕΠ ) οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι . Εκεί κέρδισε ο πιο εύστοχος και πιο τυχερός .
 Η ΑΕΠ μετά τα 8 πέναλτι που χτυπήθηκαν για κάθε ομάδα  πήρε τελικά την πρόκριση με 5-6 και τελικό σκορ 6-7 .

Το φιλμ του αγώνα
Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΠ είχε την κυκλοφορία της μπάλας αλλά  με τον Μακεδονικό κακά διαβασμένοκσι οργανωμένο  δε μπορούσε να φανεί απειλητική στην εστία του Μακεδονικού.

Στο 12' σουτ Βατζήκα λίγο έξω .
Στο 14' κόρνερ Ματούλα , σουτ Τσικόπουλου Η. μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Γκόγκος.
Στο 34' ο Αμαραντίδης θα εκμεταλλευτεί λάθος γύρισμα προς τον Ζηνόβιο θα τσιμπήσει πρώτος τη μπάλα και θα κερδίσει πέναλτι. Το πέναλτι θα το εκτελέσει ο Τσικόπουλος Σ και θα κάνει το 0-1.
Στο 40'  ο Τσικόπουλος Γ θα βρεθεί μέσα στην περιοχή αλλά την τελευταία στιγμή με σωτήρια προβολή ο Νίκος Ζηνόβιος θα πετάξει τη μπάλα κόρνερ .
Στο 51' βαθιά μπαλιά στον Ματούλα που θα προλάβει την έξοδο του Γκόγκου θα πλασάρει αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο έξω .
Στο 62' σουτ Τσιάρα θα διώξει σε κόρνερ ο Ζηνόβιος Σταύρος .
Στο 68' Ματούλας,  φάουλ μέσα στην περιοχή πλασέ  του Ζηνόβιου η μπάλα στα δίχτυα αλλά ακυρώνεται το γκολ από τον επόπτη  ως οφσάιντ.
Στο 70' ο Ζηνόβιος με σουτ βολίδα θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.
Στο 73' πλασέ Βοριαζίδη από πλάγια λίγο έξω .
Στο 80' γρήγορη επίθεση του Μακεδονικού με τον Ματούλα να δίνει στον Λέκκα , σουτ ωραία διώχνει ο Γκόγκος σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελεί ο Ματούλας, κεφαλιά Αντωνόπουλου λίγο έξω .
Στο 90+  ο Πάλλας θα βρεθεί τετ α τετ με τον Ζηνόβιο θα σουτάρει , με τον τερματοφύλακα του Μακεδονικού να κάνει σωτήρια επέμβαση
Στο πρώτο λεπτό της παράτασης ο Ματούλας θα βρεθεί τετ α τετ με τον Γκόγκο που με τη σειρά του σώζει την ΑΕΠ .
Στο 96' ο Βοριαζίδης μέσα στην περιοχή ,αδύναμο σουτ μπλοκάρει ο Ζηνόβιος .
Στο 114' μοναδικό τετ α τετ του Ματούλα που πλασάρει αλλά ο Γκόγκος δηλώνει παρόν και πάει την ομάδα του στα πέναλτι
Στο 117 ' φάουλ με Ταφαρλή κεφαλιά του Αμαεαντίδη , σώζει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή ο Τσικόπουλος Η.