Α' ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Σιάτιστας - Μακεδονικός Κοζάνης 4-1 | φωτο - βίντεο

Ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο ο Μακεδονικός Σιάτιστας και την  αμφίρροπη αναμέτρηση του πρώτου μέρους  με τον Μακεδονικό Κοζάνης (2-1) τη μετέτρεψε στο δεύτερο ημίχρονο σε μια άνετη και δίκαιη  νίκη  4-1. https://youtu.be/p13nm_AvsbE

Ο Μακεδονικός Κοζάνης από την άλλη ήταν πολύ καλός στο Α' μέρος αλλά άτυχος.
Προηγήθηκε 0-1 και  δέχθηκε από ένα λάθος την ισοφάριση 1-1.
Έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί ( Σακαλής δοκάρι)  και στην κόντρα επίθεση βρέθηκε πίσω στο σκορ  2-1.
Στην επανάληψη  όμως ήταν σαν να  έμεινε στα αποδυτήρια.

Το φιλμ του αγώνα
Στο 6 ' φάουλ του Σέχι , κεφαλιά Αντωνόπουλου από κοντά και 0-1 για τους φιλοξενούμενους.
Στο 8' Λάθος της άμυνας του Μακεδονικού Κοζάνης ο Τσακνάκης με ωραία προσπάθεια και σουτ θα ισοφαρίσει σε 1-1.
Στο 30' φάουλ Σακαλή η μπάλα στο κάθετο δοκάρι.
Στο 32' σουτ Σέχι από πλάγια λίγο έξω.
Στο 33' στην αντεπίθεση η Σιάτιστα με τον Τσακνάκη  που με ωραίο σουτ θα γυρίσει το ματς σε 2-1.
Στο 40' μοναδικό τετ α τετ του Σακαλή μετά από πάσα  του Σέχι που θα πλασάρει άουτ !!
Στο 43' φάση διαρκείας στην περιοχή του Μακεδονικού Κοζάνης με τους αμυντικούς να αποκρούουν αλλεπάλληλα σουτ των Σιατιστινών.
Στο  44' κόρνερ Τσακνάκη κεφαλιά του Σαπνάρα μπλοκάρει ο Μπογιατζούλης.
Στο 56' κόρνερ Ηλία κεφαλιά Γεωργάκα λίγο έξω.
Στο 58' σουτ Χασιώτη η μπάλα στο δοκάρι.
Στο 63' σουτ Ηλία διώχνει ο Μπογιατζούλης.
Στο 74' βαθιά μπαλιά Μπούρτζου πίσω από την άμυνα θα βγει ο Ηλίας και με ψύχραιμο πλασέ θα κάνει το 3-1.
Στο 76' σέντρα Ηλία κεφαλιά από κοντά του Ντέρου και 4-1
Στο 88' φάουλ Σακαλή διώχνει ο Καλαμπούκας.

Μακεδονικός Σιάτιστας (Βόλτσης) : Καλαμπούκας, Αργύρης (50' Ηλίας), Ζαγκουντίνος, Παπουτσίδης (74' Ντέρος), Σαπνάρας, Μπούρτζος, Τσακνάκης, Γεωργάκας (74' Ωττας), Μέτκαρης (74' Δολόπικος), Τσαούσης (24’ α.α. Χασιώτης), Δεληζήσης.

Μακεδονικός Κοζάνης (Καραθανάσης) : Μπογιατζούλης, Δούμας (58’Τζαναμπέτης)  , Δημητριάδης, Χαραλαμπίδης (58’Μελισσινός), Αντωνόπουλος, Ευθυμιάδης, Ζερβανταρίδης, Παπακωνσταντίνου (58' Σάλα), Γεωργιάδης (83’ Κακουλαντωνάκης Στ.), Σέχι (77’ Τσίτσαρης), Σακαλής.

Διαιτητής: Σίας Α.
Βοηθοί: Τζιαμπάζης, Ρίζος
παρατηρητής: Τσαλίδης Π.