Α’ ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Κοζάνης – ΑΣ Βελβεντό 3-1 | φωτο

Με ανατροπή στο Β'  ημίχρονο  κέρδισε ο Μακεδονικός Κοζάνης  την ομάδα του Βελβεντού με σκορ 3-1.Γκολ και θέαμα στη Νέα Νικόπολη μ'  έναν Μακεδονικό να πιάνει στο μεγαλύτερο διάστημα  πολύ καλή απόδοση και να παίρνει δίκαια τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με γκολ του Βρόικου στο 33'  με τους γηπεδούχους να απαντούν στο  Β'  μέρος με τρία τέρματα που πέτυχαν οι Σακαλής, Τσικόπουλος και Κατσαρός.

Ήταν ίσως η καλύτερη φετινή απόδοση των ποδοσφαιριστών του Τάκη Καραθανάση. Από το πρώτο μέρος μπήκαν πολύ δυνατά κι έχασαν κλασικές ευκαιρίες να προηγηθούν.
Το Βελβεντό όμως σε μια αντεπίθεση στο 33' προηγήθηκε 0-1, σκορ που ήταν και του ημιχρόνου.

Στο Β'  μέρος  οι φιλοξενούμενοι για 15 λεπτά  περίπου φάνηκαν να έχουν καλύτερα πατήματα  αλλά στη συνέχεια ο Μακεδονικός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του κι αφού πρώτα ισοφάρισε με τον Σακαλή στο 61'  πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 78' με κεφαλιά του Τσικόπουλου, ύστερα από κόρνερ του Τζέλου Δ.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 84'  ο Κατσαρός μ  ένα ασύλληπτο σουτ ύστερα από ένα δύο  με τον Τζέλο Θ.

Το φιλμ του αγώνα
Στο 8' σουτ Τζέλου Δ , αποκρούει ο Κουλτούκης
Στο 12' Χατζηζήσης θα βγάλει μπαλιά τετ α τετ στο Τζέλο Δ , που θα πλασάρει ψηλά άουτ .
Στο 14' Τζέλος Δ , κάθετη μπαλιά στον Χατζηζήση , λάθος έξοδο του Κουλτούκη, ο Χατζηζήσης θα πλασάρει έξω από την περιοχή  σε κενή εστία  άουτ
Στο 33' αντεπίθεση του Βελβεντού , με τον Τζιούτζια να  βγάζει προωθημένη μπαλιά στον Βρόικο που θα ευνοηθεί από την κόντρα με το Ζηνόβιο θα στηθεί η μπάλα μπροστά του και με ψύχραιμο σουτ θα κάνει το 0-1.
Στο 35' σουτ Κατσαρού αποκρούει ο Κουλτούκης.
Στο 51' σουτ Σαββούδη αποκρούει ο Ζηνόβιος.
Στο 57' σέντρα Σικαλόπουλου , κεφαλιά του Ντούκα , διώχνει ο Ζηνόβιος .
Στο 60' πλασέ Τζέλου Δ , πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή διώχνει ο Πασχαλίδης.
Στο 61' Δούμας σε Χατζηζήση αυτός στο Σακαλή μέσα στην  περιοχή με σουτ συρτό θα ισοφαρίσει σε 1-1.
Στο 65' φάουλ Κατσαρού μέσα στην περιοχή πλασέ Δούμα λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.
Στο 69' Κατσαρός στον Τζέλο, τετ α τετ, σουτ με τα πόδια διώχνει ο Κουλτούκης.
Στο 72' Μετικάνος στον Σικαλόπουλο μέσα στην περιοχή , αδύναμο πλασέ μπλοκάρει ο Ζηνόβιος.
Στο 78'  Τζέλος Θ, στον Χατζηζήση, σουτ από πλάγια θέση, αποκρούει ο Κουλτούκης σε κόρνερ.
Το κόρνερ εκτελεί ο Τζέλος Δ ,  και με ωραία κεφαλιά γυριστή ο Τσικόπουλος θα πετύχει την απόλυτη ανατροπή του σκορ σε 2-1.
Στο 84' ένα δύο Τζέλου Θ, Κατσαρού, ο δεύτερος θα πιάσει ασύλληπτο σουτ , η μπάλα στο παραθυράκι για το 3-1.
Στο 93' ο Τζέλος Θ, θα κλέψει  μόνος απέναντι στον Κουλτούκη θα πλασάρει λίγο έξω

Μακεδονικός Κοζάνης
 (Καραθανάσης Δ.):  Ζηνόβιος, Μουρατίδης, Τάτσινας, Τσικόπουλος, Πολυχρονιάδης, Σακαλής , Μαλούτας (60' Αργυρόπουλος) Κατσαρός, Δούμας (73' Τζέλος Θ) Τζέλος Δ, Χατζηζήσης (86' Μήλιος)

Α.Σ Βελβεντό
 (Κουτσώνας Δ.): Κουλτούκης, Πασχαλίδης, Τέτος Σ, Κακουλαντωνάκης( 46' Ντούκα), Τζούτζας (70' Καρούζος) ,Μετικάνος, Σικαλόπουλος, Τσίπης (46' Μπισιούκης), Τσιφτσιάν, Βρόικος (46' Σαββούδης) Μαδίκας ( 46' Ευαγγελόπουλος).